Vajamineva saematerjali koguse arvutamine & lõikuskava koostamine

Ehitamiseks vajamineva puidu ostunimekirja koostamisel tuli mul projekti ning plaanide muutumisel koguseid pidevalt ümber arvutada ja tellimust optimeerida, et vähendada materjali kadusid ja kulu.
Seda ümberarvutamist on käsitsi üsna tülikas teha ja parema/kiirema lahenduse otsimisel leidsin, et ma pole maailmas esimene inimene, kes sellega probleemiga (täpsemalt kombinatoorse optimeerimise probleemiga) on kokku puutunud.
Inglisekeelses keeleruumist nimetatakse seda probleemi “Cutting stock problem”-iks ning selle sisu on leida materjali optimaalne kasutus olukorras, kus materjali pikkus on ette antud ning sellest on vaja lõigata erinevate pikkustega detailid.

Oma elu lihtustamiseks tegin kalkulaatori, kus on võimalik erinevad sisendparameetrid sisestada ning vastuseks tuleb lõikuskava ja vajamineva materjali hulk.

 

Loe edasi

Lada/Žiguli 2105, 2106 & 2107 elektriskeemid

Olen viimased paar õhtut enda pjatjorka juhtmekimpu korrastanud ja näpuga elektriskeemilt värve taga ajanud.

Tegin oma elu lihtsustamiseks interaktiivse elektriskeemi, kus komponendil hoverdades on selle nimi kohe näha. Algselt otsisin mõnd valmislahendust graafikute tegemiseks, kuid ei leidnud midagi, mis võimaldaks graafikut veebilehena salvestada – Nii läksingi isetegemise teed.

Et tehtud lahenduses oli komponendide ülesmärkimine üsna lihtne, sisestasin kiirelt ka 2106 ja 2107 skeemid )

Loe edasi

Veidike juhtmetest @ 12V DC

Minu 82. aastal ilmavalgust näinud hobiautol polnud tehasest välja veeredes küljes mitte ühtegi elektriseadet, mida tänapäeva mõistes lisavarustuseks nimetada saaks. Ajad on aga edasi läinud ja nii mõnigi asi, mis toona tundus luksus on tänapäeval muutunud asendamatuks või vähemalt hõlpsasti juurde poogitavaks. Nii saigi sel korral autot suveks ette valmistades autole juurde lisatud keskluku süsteem ja elektrilised aknad.

Et mõlemad opereerivad üksteise vahetuses läheduses tundus mõistlik poest mõned meetrid erinevat värvi juhtmeid juurde osta, et võimalike probleemide korral tõrkeotsing lihtsam oleks. Kui värvieelistus on pigem maitseasi, siis juhtme läbimõõtude vahel valides tasuks siiski füüsika reeglite ja kokkulepitud “heade tavadega” arvestada.

Aga mis need õigupoolest ongi?

Loe edasi

Värvitööde infograafik

Nikerdajana tuleb aeg-ajalt ikka ette olukordi, kus tahaks projektile lisakas praktilisele väärtusele (mis muidugi on minu projektide puhul küsitav) ka pisut silmailu anda.
Korralik värvitöö ongi midagi, mis võib projekti viia visuaalselt “järgmisele tasemele” või siis teha funktsioneerivast objektist midagi, mida ainult ööpimeduses kapinurgast või panipaigast välja julged tuua. Korraliku värvitöö eelduseks on muidugi harjutamine st. kogemused, võime oma vigadest õppida ja kui peale 2-3 ebaõnnestunud katsest ei suuda oma vigadest õppida, siis ei tee tiba teooriat paha.

Loe edasi

Puurimiskiiruste ja keermestamise infograafik

Novembri pimedatel õhtutel liiga tihti nädala sees töökotta ei satu, seega tuleb endale mõni kodune ajaviide leida – Seekord siis väike käeharjutus illustraatoriga.
Algidee on ise pärit ajast, kui puurpink sai ostetud ja et kõik tarkus pole ebapiimaga kaasa antud, otsisin erinevatest allikatest materjali optimaalsete puurimiskiiruste kohta, mida nüüd siin koos koos keermestamise ABC-ga serveerin.

Tabelis olen välja toonud soovituslikud puurimiskiirused ja sobivad puuri läbimõõdud keermestamiseks soovitud meeterkeerme alla (sisekeermestamine).

Loe edasi