Puurimiskiiruste ja keermestamise infograafik

Novembri pimedatel õhtutel liiga tihti nädala sees töökotta ei satu, seega tuleb endale mõni kodune ajaviide leida – Seekord siis väike käeharjutus illustraatoriga.
Algidee on ise pärit ajast, kui puurpink sai ostetud ja et kõik tarkus pole ebapiimaga kaasa antud, otsisin erinevatest allikatest materjali optimaalsete puurimiskiiruste kohta, mida nüüd siin koos koos keermestamise ABC-ga serveerin.

Tabelis olen välja toonud soovituslikud puurimiskiirused ja sobivad puuri läbimõõdud keermestamiseks soovitud meeterkeerme alla (sisekeermestamine).

Lae alla 

Keermestamine…

Keermestamisega on asi tegelikult võrdlemisi lihtne ja sobiva puuri mõõdu leiab lihtsa tehtega:
Puuri läbimõõt = Keerme nominaalmõõt – keerme samm

Vanemast kirjandusest võimalik leida ka selline valem:
Puuri läbimõõt = Keerme nominaalmõõt – 0,9 * keerme samm

Mõnd kindlat tolerantsi klassi taga ajades saab muidugi asja veelgi täpsemaks ajada (seda ka erinevate materjalide puhul).

Keermestamise kohta on tabelis välja toodud ka standard keermesammud. Tärniga on tähistatud ka “valitud” ja minupoolt enim kasutust leidvad peenkeermed.
Suuremad keermestamisehuvilised leiavad eestikeelset materjali Tallinna Tööstushariduskeskuse moodlest või sama materjal PDF-ina leitav siit.

Puurimiskiirus ehk spindli ja puuri pöörlemissagedus…

Puurimiskiiruse termini peale kortsutab mõni vana treial kindlasti kulmu, sest treimisel, puurimisel ja freesimisel räägitakse reeglina lõikekiirusest ehk lõikepinna pöörlemise ringkiirusest tera lõikeserva suhtes – ühikuks on meetrit minutis (m/min).  Lõikekiiruse termin käib käsikäes mõistega ettenihe, mida samuti eelmainitud töödel arvestama peab.
Tavakasutajale on aga puurimisel pöörlemissagedus (loe: kui kiirelt puur ringe teeb) kõige lihtsamini mõõdetav ja kontrollitav parameeter, mille optimaalne valik annab paremaid tulemusi, säästab puure ja ei koorma puurpinki või trelli.

Tabelis on välja toodud kiiruseid tuleks võtta kui soovitusi, sest mine tea, äkki oled sina see, kes on oma lauale toonud metsa kõige kangema tamme, või pidid eelmisel nädalavahetusel tellisesse augu puurima oma parima metallipuuriga ja selle sooritus nüüd seetõttu pisut kehvem.
Kui vähegi võimalik, siis võta aluseks puuri tootja soovituslikud kiirused ja usalda oma kõhutunnet!

Kasutatud materajal

Boonusmaterjal